Gryzaki w psiej diecie - jaka jest ich rola?

Główną psią potrzebą jest gryzienie, rozszarpywanie i żucie. Jest to naturalna potrzeba psa i jak najbardziej naturalny mechanizm, który chyba najbardziej możemy zauważyć u szczeniaków, gdy gryzą co popadnie ale też jest widoczny u psów, które często określamy jako „niegrzeczne” a które gryzieniem regulują swoje emocje.

Podczas żywienia naszego psa karmami komercyjnymi nie zaspokajamy tych potrzeb, bo najzwyczajniej pies w całości połyka swoje jedzenie, lub częściowo rozdrabnia na mniejsze kawałki.

W tej chwili na pomoc nadchodzą gryzaki, które zajmują naszego psa czasowo, pozytywnie wpływają na niego emocjonalnie, a nawet pomagają w zachowaniu czystości zębów naszego pupila czy w poprawie perystaltyki jelit. Podczas zabawy z gryzakiem pies pracuje bardzo mocno umysłowo, dzięki temu posiada dobre skojarzenia, redukuje mu się stres i uwalnia z siebie nadmiar emocji.

Jakie są rodzaje gryzaków?

Gryzaki dla psa mogą występować w wielu postaciach ale generalnie możemy podzielić je na nasze potrzeby na jednoskładnikowe, naturalne, suszone i wieloskładnikowe, formowane o zwiększonym zakresie funkcjonalnym jak choćby kości z Sytej Michy.

Gryzaki naturalne suszone to szeroki wachlarz produktów od popularnych uszu wołowych czy naturalnych gryzaków z futrem , poprzez jelita, kości, racice, żwacze wołowe lub baranie po skóry, pyszne wysokobiałkowe penisy wołowe czy cielęce a nawet suszone wymiona.
Obecnie, dzięki wzrostowi świadomości właścicieli psów, coraz bardziej popularne stają się gryzaki naturalne – są to produkty suszone w dosyć niskich temperaturach, na końcu sterylizowane w wysokich (m.in. dla bezpieczeństwa), które nie powinny zawierać gliceryny. Dobrze zrobione gryzaki nie muszą jej zawierać a świadomi Klienci coraz częściej pytają o to, czy tak jest faktycznie.  Na szczęście coraz rzadziej możemy spotkać się z produktami „białymi”, konserwowanymi sztucznie, czy nawet „prasowanymi” gryzakami, których powinniśmy raczej w psiej diecie unikać.

Dlaczego warto stosować gryzaki dla psów

Bez zaspokajania potrzeby gryzienia naszego psa mogą pojawić się problemy z frustracją, agresją, czy problem wyładowania emocjonalnego, w którym nasz pies ''porusza'' zabawki, inne psy, a nawet swoich właścicieli. Takie zachowanie raczej nie ma nic wspólnego z potrzebą rozrodu, a właśnie z potrzebą wyładowania emocji, z którymi pies sobie obecnie nie radzi. Gryzaki mogą bardzo łatwo zniwelować taki problem.

Gryzaki mogą być też pomocne w zabawie, treningu, na spacerze, w nauce, oswajaniu lęku separacyjnego (pomagają zająć psa podczas gdy zostaje sam w domu). Jeśli borykamy się z problemem ''psa-destruktora'' to czasem wystarczy zając psa czymś ciekawszym, miło pachnącym, czymś lepszym od nowego stołu w kuchni lub kanapy w salonie.

Gdy nasz pies jest nadpobudliwy to również są gryzaki, które pomogą wyładować i wyciszyć emocje naszego psa na bardzo długo, choć musimy oczywiście przy tym pamiętać o większej rezygnacji z rzeczy typowo pobudzających psa.

Zalety stosowania gryzaków

Dalszymi zaletami może być nauka spokojnego zachowania wśród gości, nauki kennelowania naszego psa oraz pomoc psu w sytuacjach stresowych jak np. przeprowadzka do nowego mieszkania, czy burza za oknem, której pies zwyczajnie się boi.

Musimy jednak pamiętać, że równie ważna jak praca umysłowa jest praca fizyczna z psem. Przy podawaniu psu gryzaków nie powinniśmy rezygnować z dłuższych spacerów, czy zabaw. Gryzaki powinny być częścią psiej diety, odpowiednio dobrane mogą znakomicie ją uzupełniać ale nie zastąpią raczej dobrze zbilansowanej karmy. Zapamiętajmy, że gryzaki to dodatek do diety i na takim stanowisku niech zostaną. Powinny stanowić ok. 10 do 15% diety naszego psa w ciągu dnia. Nie należy w końcu przekarmiać naszego czworonoga. Gdy gryzaki podajemy w konkretne dni to staramy się zmniejszyć ilość podawanej karmy, tym bardziej gdy nasz pupil zmaga się z otyłością lub nadwagą, lub ma do niej skłonności. Te schorzenia wcale nie są przeszkodą do podawania psu gryzaków o ile wybieramy np. mniej tłuste lub odmiany „miodowe” czyli odtłuszczone.

Dobierz odpowiedni gryzak dla psa

Należy też starać się odpowiednio dobierać gryzaki i przysmaki dla swoich psów – to przecież Wy najlepiej je znacie i wiecie co lubią. Dlatego zwracajcie uwagę za psie zdrowie i możliwości na przykład zaczynając od miększych u szczeniaków, jak i psich seniorów, gdyż ich zęby z reguły nie są w już tak dobrej kondycji. Wszystko należy po prostu robić z głową.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl