Podroby w psiej diecie

Podroby to produkty pochodzenia zwierzęcego. Jeśli nie wyszczególnione na etykiecie karmy możemy znaleźć je w dopisku ''mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego'' .

Wyróżniamy m.in.:  jelita, jądra, mózgi, płuca, śledziona, ozory, nerki; serca; żołądki, wątroba oraz inne części odzwierzęce, które nie są mięsem, kośćmi, czy produktami ubocznymi pochodzenia zwierzęcego.

Podroby zawierają mnóstwo witamin, składników mineralnych, są także bogate w kwasy tłuszczowe.

Są zdecydowanie o wiele bardziej wartościowe niżeli mięso, choć to nie one mają być podstawą diety.

- podroby zawierają wit. A, D, E oraz wit. z grupy B

- znajdziemy w ich m. in. mangan, miedź, cynk oraz żelazo

- kwasy omega-3

- aminokwasy

- oraz często dosyć wysokie ilości białka

Dlaczego podroby nie mogą być podstawą diety? A to właśnie dlatego, jak wiele rzeczy w sobie mają. Możemy łatwo przedobrzyć dietę naszego psa i wywołać nieprzyjemnie skutki. Przyjmuje się, że podrobów nie powinno być więcej niż 20%, z czego nie więcej niż 5% wątroby. Wątroba to bomba witaminowa wit. A, oraz wit. E i K, której w diecie należy szczególnie przestrzegać, ale i również powinna w diecie się znaleźć.

Gdzie znajdziemy podroby? Zdecydowanie w większości karm mokrych, suchych, w diecie BARF oraz w formie suszonej jako popularny gryzak dla psa. W diecie BARF to obowiązek, zaś producenci karm komercyjnych nie zawsze je dodają. Jeśłi natomiast dodadzą ich za dużo, u psów żywionych dietą wysokopodrobową może dojść do biegunki podrobowej.

Podroby - surowe czy gotowane a może suszone? Nie ma na to reguły. Podroby surowe poprzez brak obróbki posiadają więcej właściwości, niżeli te gotowane. Jeśli chcemy je gotować to starajmy się to robić jak najkrócej. Suszona forma jest bardzo polecana gdyż w procesie suszenia podroby nie tracą swoich właściwości.

Podroby z wieprzowiny i z dzika - na te uważaj! Niestety podroby surowe świńskie zwiększają ryzyko zarażenia się naszego psa wścieklizną rzekomą, tzw. chorobą Ayuszkiego. W Polsce odnotowano dotychczas jeden zgon psa na tą chorobę. Zwiększa się ryzyko, gdy kupujemy nieprzebadane podroby z nieznanych nam źródeł. Jeśli mamy pewność, że mięso jest przebadane - nie mamy się o co martwić.

Wątroba i nerki jako źródło toksyn? Niektórzy właściciele psów uważają, że te dwa poszczególne narządy nie powinny występować w psiej diecie, ze względu, iż to one wydalają toksyny z organizmu. Nic bardziej mylnego. Same w sobie podroby nie są toksyczne. Te narządy po prostu rozkładają toksyny do substancji nieszkodliwych, które - jak sama nazwa mówi - nie szkodzą.

Kiedy podawać podroby? W diecie BARF cały czas, bo to z nich się ona składa w 20%, lecz możemy dodać podroby do karm komercyjnych, w których podrobów nie ma. Jeśli podroby występują w dobrej lub nawet za dużej ilości - odradzam. Natomiast jeśli nasza karma sucha zawiera jedynie 5% podrobów to podanie ich od czasu do czasu nie zaszkodzi, a urozmaici dietę naszego czworonoga.

Bardzo polecane są podroby suszone z dziczyzny jak śledziona, wątroba czy serca, a także jądra i nerki.

Fantastyczną przekąską są płuca – miękkie, można podawać szczeniakom i seniorom, dostępne także w formie kostki.

Sprawdzą się świetnie jako przekąska treningowa – suszona cięta wątroba jelenia lub wątroba wołowa jest w 100% naturalna i nie ma w sobie wielu dodatków, które mogą mieć treningówki z taśmy produkcyjnej jak np. gliceryna i wypełniacze.

Przedawkowanie podrobów jest to kwestia indywidualna. Zależy jakie i w jakiej ilości podajemy. Musimy mieć na uwadze, że zawierają dużo witamin i możemy doprowadzić do hiperwitaminozy. Starajcie się nie dodawać ich za często i nie w dużych ilościach. Warto wspomnieć, że podroby zawierają również fosfor, który łatwo może zburzyć stosunek Ca:P w organizmie naszego psa. Możemy doprowadzić tym do niemiłych dolegliwości z nerkami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl